Vitality #WomensFACup: 1st & 2nd Qualifying Rounds drawn

Vitslity Women's FA Cup logoThe first draws for the 2021/2022 Vitality Women’s FA Cup have been made and the competition gets underway on Sunday 12 September. 

A total of 418 clubs will be involved in the Women’s FA Cup this term, and 182 of them will be in action in the first round qualifying takes place on Sunday 12 September.

And the winners of those ties will progress to join 50 clubs who enter the competition at the second round qualifying stage, which will take place on Sunday 3 October.

There’s also £400 for winning clubs in the first round qualifying, with losing clubs collecting £100 while the second round qualifying sees £450 and £115 up for grabs for winners and losers respectively.

VITALITY WOMEN’S FA CUP
FIRST ROUND QUALIFYING
SUNDAY 12 SEPTEMBER 2021

1 Birtley Town Ladies v Hartlepool Pools Youth FC Ladies
2 Darlington Women v CLS Amazons Women
3 Penrith AFC Ladies v Leam Rangers Women
4 Stanwix Ladies v Bishop Auckland Ladies
5 West Allotment Ladies v Carlisle United Ladies
6 Guisborough Town Ladies v Gateshead FC Ladies
7 Durham United Ladies v Workington Reds Ladies
8 Thornaby FC Ladies v Boro Rangers FC Ladies
9 Epworth Town Colts Belles v St Joseph’s Rockware of Worksop
10 Dronfield Town Ladies v Barnsley FC Ladies
11 South Cave Sporting Club Ladies v Altofts Ladies
12 Appleby Frodingham Ladies v Grimsby Borough Ladies
13 Yorkshire Amateur AFC Ladies v Hull United Ladies
14 Ripon City Ladies v Hepworth United Ladies
15 Harworth Colliery Ladies v Cleethorpes Town Ladies
16 Silsden AFC Ladies v Farsley Celtic Juniors Ladies
17 Ashton United Women’s v Hindley Juniors Ladies
18 Didsbury Ladies v Nantwich Town Ladies
19 Macclesfield Town Ladies v Pilkington Ladies
20 Penwortham Town Ladies v Northwich Vixens Ladies
21 Warrington Wolves Foundation v Blackburn Community Sports Club Ladies
22 Ashton Town Lionesses Ladies v West Kirby Ladies
23 Sandbach United Women v BRNESC Women
24 Alder FC Women v Haslingden Ladies
25 Runcorn Linnets Ladies v Preston North End Women
26 Salford City Lionesses Ladies v Curzon Ashton Ladies
27 Wythenshawe Amateurs Ladies v Egerton FC Ladies
28 Hinckley Ladies v Nottingham Trent University Women
29 Bugbrooke St Michaels Ladies v Rugby Town Women
30 Sherwood FC Women v Notts County Women
31 Coalville Town Ladies v Leicester Road Ladies & Girls
32 Anstey Nomads Women v Ketton Ladies
33 Thrapston Town Ladies v Rugby Borough Women & Girls
34 Arnold Eagles Women v Nuneaton Borough Ladies
35 Westfields Women v Staffordshire Victoria Ladies
36 Solihull Sporting Ladies v Balls To Cancer Ladies
37 Walsall Ladies v Shrewsbury Town Women
38 Droitwich Spa Ladies v AFC Telford United Ladies
39 Kingfisher Ladies v Port Vale FC Women
40 Walsall Wood Ladies v Sedgley & Gornal United FC Women
41 Sandwell Ladies v Redditch Borough Ladies
42 Shifnal Town Ladies v Wyrley Ladies
43 Doveridge Ladies v Cookley Sports Ladies
44 Knowle Ladies v Darlaston Town Ladies
45 March Town United Ladies v Haverhill Rovers Ladies
46 Newmarket Town Ladies v AFC Sudbury Women
47 Wootton Blue Cross Ladies v Garston Ladies
48 Rayleigh Town Ladies v Southend United Community Sports Club Ladies
49 Chelmsford City Women v Houghton Athletic Ladies
50 Herts Vipers Ladies v Hemel Hempstead Town Ladies
51 Sutton United Women v Meridian Ladies
52 Cray Valley (PM) Ladies v Tunbridge Wells Foresters Ladies
53 Bexhill United Ladies v Glebe Ladies
54 Hastings United Ladies v Regents Park Rangers Ladies
55 Phoenix Sports Ladies v Bromley Ladies
56 Borough Green Ladies v Ramsgate FC Women
57 Eversley & California Ladies v Wokingham & Emmbrook Ladies
58 Caversham United Women v Warminster Town Ladies
59 AFC Acorns Ladies v Leatherhead FC Women
60 Badshot Lea Ladies v Burgess Hill Town Ladies
61 Woking Ladies v Abbey Rangers Ladies
62 Steyning Town Community Women v Eastbourne Town Women
63 Woodingdean Ladies v Seaford Town Ladies
64 Chichester City FC Women v Montpelier Villa Women
65 Hassocks Ladies v Eastbourne United AFC Women
66 QK Southampton Ladies v Shanklin Ladies
67 Fleet Town Ladies v Shaftesbury Ladies
68 Bursledon Ladies v AFC Stoneham Ladies
69 Gloucester City Women’s v Weston Super Mare Ladies
70 Almondsbury Ladies v Olveston United AFC Ladies
71 Downend Flyers Ladies v Paulton Rovers Ladies
72 Chipping Sodbury Town Ladies v AEK Boco Ladies
73 Pucklechurch Sports Ladies v Bristol Rovers Women’s
74 Ottery St Mary Ladies v RNAS Culdrose Ladies
75 Feniton Women’s v Signal Box Oak Villa Ladies
76 Liskeard Athletic Women v Callington Town Ladies

SECOND ROUND QUALIFYING
SUNDAY 3 OCTOBER 2021 – 2.00

1 Gateshead Rutherford Ladies v Penrith AFC Ladies or Leam Rangers Women
2 Wallsend BC Women v Sunderland West End Ladies
3 Washington AFC Ladies v West Allotment Ladies or Carlisle United Ladies
4 Birtley Town Ladies or Hartlepool Pools Youth FC Ladies v Darlington Women or CLS Amazons Women
5 Stanwix Ladies or Bishop Auckland Ladies v Blyth Town
6 Hartlepool United Ladies v Durham United Ladies or Workington Reds Ladies
7 Guisborough Town Ladies or Gateshead v Spennymoor Town Ladies
8 South Shields Ladies v Chester-Le-Street United Women
9 Thornaby or Boro Rangers v Redcar Town Ladies
10 Epworth Town Colts Belles or SJR Worksop v Thackley AFC Ladies
11 Harworth Colliery or Cleethorpsde Town v Wakefield Trinity Ladies
12 Oughtibridge WM Ladies v Yorkshire Amateur AFC Ladies or Hull United Ladies
13 Ossett United Ladies v Silsden AFC Ladies or Farsley Celtic Juniors Ladies
14 York City Ladies v Brighouse Sports Ladies
15 Appleby Frodingham orGrimbsy Borough v Chesterfield FC Women
16 Harrogate Town Ladies v Ripon City Ladies or Hepworth United Ladies
17 Rotherham United Women v Sheffield Wednesday Ladies
18 Bradford (Park Avenue) Ladies v Millmoor Juniors Ladies
19 Dronfield Town or Barnsley v Grimsby Town
20 South Cave Sporting Club or Altofts v Farsley Celtic Women
21 Altrincham Women v Ashton Town Lionesses or West Kirby Ladies
22 Sir Tom Finney Ladies v Marine Women’s
23 Merseyrail Ladies v Wythenshawe Amateurs Ladies or Egerton FC Ladies
24 West Didsbury & Chorlton Women v Tranmere Rovers Women
25 Morecambe Ladies v Macclesfield Town Ladies or Pilkington Ladies
26 Chester FC Women v Salford City Lionesses Ladies or Curzon Ashton Ladies
27 Warrington Wolves or Blackburn CSC v Sale United Ladies
28 Fleetwood Town Wrens Ladies v Accrington Stanley Girls & Ladies
29 Penwortham Town or Northwich Vixens v Cheadle Town Stingers Women
30 AFC Darwen Ladies v Didsbury Ladies or Nantwich Town Ladies
31 Ashton United of Hindley v Mossley Hill Ladies
32 Sandbach United or BRNESC v Runcorn Linnets Ladies or Preston North End Women
33 Alder FC Women or Haslingden v Crewe Alexandra Women
34 Kettering Town Women v Sherwood FC Women or Notts County Women
35 Rise Park Ladies v Northampton Town Ladies
36 Woodlands FC Ladies v Anstey Nomads Women or Ketton Ladies
37 Hinckley or Nottingham Trent University v Bugbrooke St Michaels or Rugby Town
38 Coalville Town or leicester Road v Leicester City Ladies
39 Loughborough Students v Arnold Eagles or Nuneaton Borough Ladies
40 Thrapston Town 0r Rugby Borough v Stewarts & Lloyds Ladies
41 Lincoln United Ladies v Oadby & Wigston Ladies (DBU)
42 Allexton & New Parks Ladies v Mansfield Town Ladies
43 Kingfisher or Port Vale v Lichfield City Ladies
44 Sutton Coldfield Town Ladies v Redditch United Ladies
45 Stourbridge FC Ladies v Kidderminster Harriers Ladies
46 Tamworth Academy Women v Lye Town Ladies
47 Leamington Lions Ladies v Coventry Sphinx Ladies
48 Westfields or Staffordshire Victoria v Walsall Ladies or Shrewsbury Town
49 Coundon Court Ladies v Knowle Ladies or Darlaston Town Ladies
50 Worcester City Women v Shifnal Town Ladies or Wyrley Ladies
51 Walsall Wood or Sedgley & Gornal United v Droitwich Spa Ladies or AFC Telford United Ladies
52 Crusaders Ladies v Hereford Pegasus Ladies
53 Tamworth FC Women v Doveridge Ladies or Cookley Sports Ladies
54 Sandwell Lor Redditch Borough v Solihull Sporting Ladies or Balls To Cancer Ladies
55 Peterborough Northern Star Ladies v East Bergholt United
56 Needham Market Ladies v Sprowston Ladies
57 St Ives Town Ladies v Newmarket Town Ladies or AFC Sudbury Women
58 Histon FC Ladies v Whittlesey Athletic Ladies
59 Wroxham Ladies v Bury Town Ladies
60 Netherton United Ladies v Bungay Town Ladies
61 March Town United Ladies v Wymondham Town Ladies
or Haverhill Rovers Ladies
62 Brett Vale Ladies v King’s Lynn Town Ladies
63 Watford Ladies Development v Chelmsford City Women or Houghton Athletic Ladies
64 Royston Town Women v Bowers & Pitsea Ladies
65 Headstone Manor Ladies v Biggleswade United Ladies
66 Wootton Blue Cross or Garston v Rayleigh Town or Southend United CSC
67 Herts Vipers or Hemel Hempstead Town v AFC Dunstable Ladies
68 Bedford Ladies v Hutton Ladies
69 Frontiers Ladies v Wodson Park Ladies
70 Luton Town Ladies v Oaklands Wolves Ladies
71 Leigh Ramblers Ladies v Colney Heath Ladies
72 Margate Ladies v Sutton United Women or Meridian Ladies
73 Dulwich Hamlet Ladies v Herne Bay FC Women
74 Haringey Borough Women v Clapton Community Ladies
75 Bexhill United Ladies or Glebe Ladies v Millwall Lionesses Ladies
76 Maidstone United Ladies v Phoenix Sports Ladies or Bromley Ladies
77 Ashford Ladies v Hackney Women’s
78 Islington Borough Ladies v Hastings United Ladies or Regents Park Rangers Ladies
79 Welling United Women v Borough Green Ladies or Ramsgate FC Women
80 New London Lionesses Ladies v Aylesford Ladies
81 Dartford FC Women v Cray Valley (PM) Ladies or Tunbridge Wells Foresters Ladies
82 Abingdon Town Women’s v Long Crendon FC Ladies
83 Royal Wootton Bassett Town Ladies v Denham United Ladies
84 Ascot United Ladies v Tilehurst Panthers Ladies
85 Eversley & California or Wokingham & Emmbrook v Caversham United Women or Warminster Town
86 Milton United Ladies v Woodley United Ladies
87 Wycombe Wanderers Ladies v Sport London e Benfica Ladies
88 Brentford Women v Abingdon United Women
89 Ashford Town (Middx) Ladies v Highworth Town Ladies
90 FC Chippenham Ladies v Oxford City Women
91 Walton Casuals Ladies v Woking Ladies or Abbey Rangers Ladies
92 Worthing FC Women v Newhaven Ladies
93 Lancing Ladies v Woodingdean Ladies or Seaford Town Ladies
94 AFC Acorns or Leatherhead v Badshot Lea or Burgess Hill Town
95 Steyning Town or Eastbourne Town v Roffey FC Women
96 Fulham FC Women v Hassocks Ladies or Eastbourne United
97 Chichester City v Montpelier Villa v AFC Littlehampton Ladies
98 Whyteleafe Women v Dorking Wanderers FC Ladies
99 Ashmount Leigh Ladies v Saltdean United Ladies
100 Fleet Town or Shaftesbuty v Holt United Women
101 QK Southampton or Shanlkin v Bournemouth Sports Ladies
102 Winchester City Flyers Ladies v New Milton Town Ladies
103 Weymouth FC Women v Alton Ladies
104 Merley Cobham Sports Ladies v Bursledon Ladies or AFC Stoneham Ladies
105 Moneyfields FC Ladies v Redlands Ladies
106 United Services Portsmouth Women v Eastleigh In The Community Ladies
107 Middlezoy Rovers Ladies v Oldland Abbotonians Ladies
108 Sherborne Town Ladies v Pucklechurch Sports Ladies or Bristol Rovers Women’s
109 Forest Green Rovers Women v Almondsbury Ladies or Olveston United AFC Ladies
110 Downend Flyers or Paulton Rovers v Chipping Sodbury Town Ladies or AEK Boco Ladies
111 Brislington A/W Longwell Green Ladies
112 Bristol Ladies Union v Longlevens Ladies
113 Gloucester City or Weston Super Mare v Ilminster Town Ladies
114 Frampton Rangers Ladies v Bishops Lydeard Ladies
115 Ottery St Mary Ladies v Liskeard Athletic Women or Callington Town Ladies or RNAS Culdrose Ladies
116 Torquay United Women v Helston Athletic Ladies
117 Axminster Town Ladies v Budleigh Salterton Ladies
118 Saltash United Women v Halwill Ladies
119 Bideford Ladies v Feniton Women’s or Signal Box Oak Villa Ladies
120 AFC St Austell Ladies v Marine Academy Plymouth Ladies

#SBSSWPL: Partick promoted to top flight after Forfar withdraw

Would you like to read more women’s football news just like this? Sign up to receive the She Kicks Women’s Football newsletter