Vitality #WomensFACup: Eleven Preliminary Round ties go to penalties

Royston Town beat Peterborough United on pens
Royston Town beat Peterborough United in a shoot-out. (Photo: Andy Powell)

Preliminary Round ties in the newly-sponsored Vitality Women’s FA Cup saw as many as eleven matches decided on penalties.

VITALITY WOMEN’S FA CUP
PRELIMINARY ROUND

Lumley 0-1 Spennymoor Town
South Shields 3-1 Gateshead Rutherford
Blyth Town P-P Guisborough Town
Washington 0-7 Alnwick Town
Sunderland West End 7-0 Carlisle United
Durham United 3-4 Workington Reds
CLS Amazons 1-2 Penrith
Hartlepool Pools Youth 0-9 Wallsend BC
Redcar Town 6-1 Bishop Auckland
Thackley 3-3 Ripon City (3-4 on pens)
Hull United 2-1 Millmoor
Bradford Park Avenue 1-4 Ossett United
Sheffield Wednesday 3-2 Harworth Colliery

Sheffield Wednesday beat Harworth Colliery 3-2
Emily Higgins of Sheffield Wednesday and Harworth’s Lucy Bristow. (Photo: Julian Barker)

Sheffield Wednesday were 2-0 up (Emily Higgins and Jess Morrison) and seemingly heading for a comfortable win. Morrison was very close to making it 3-0 before Harworth scored through Georgia Walker-Ellis and Dani Thompson in quick succession to leave the tie very much in the balance for the last 15-20 minutes. Morrison’s eventual second, very late on, sealed it for the Owls.

Farsley Celtic Juniors AFC 2-2 Harrogate Town (3-1 on pens)
Brighouse Sports 6-1 Appleby Frodingham
York City 4-0 Rotherham United
Altofts 3-4 Wakefield Trinity
Curzon Ashton 2-5 Blackburn CSC
Morecambe 3-0 Salford City Lionesses
Rylands 0-14 Fleetwood Town Wrens
AFC Darwen 6-4 Sir Tom Finney

This tie did not need penalties to decide it but had huge drama anyway, AFC Darwen had been 4-0 down before launching an amazing fightback to go through.

FC United Of Manchester 9-0 Ashton Town
Altrincham 0-5 Northwich Vixens
Mossley Hill 1-2 Wythenshawe Amateurs
Merseyrail 7-3 Cheadle Town Stingers

Coventry Sphinx won 7-0 at Hereford Pegasus
Sphinx overcame Pegasus. (Barcud-Coch Photography)

SK Vipers 0-8 Warrington Wolves
Crewe Alexandra 14-1 Accrington Stanley
Leicester City Ladies 7-1 Oakham United
Woodlands 0-2 Oadby & Wigston
SJR Worksop 1-1 Lincoln Moorlands Railway (1-3 on pens)
Grimsby Town 5-1 Ollerton Town
Cleethorpes Town 1-2 Dronfield Town
Beaumont Park 2-1 Grimsby Borough
Rise Park H/W Allexton & New Parks (Allexton withdrawn)
Belper Town 0-3 Sherwood
Nottingham Trent University 1-2 Lincoln United
Westfields 1-2 Worcester City
Stockingford AA Pavilion 0-3 Droitwich Spa
AFC Telford United 2-3 Knowle
Cookley Sports 2-1 Sedgley & Gornal United
Tamworth 3-2 Solihull United
Hereford Pegasus 0-7 Coventry Sphinx
Kidderminster Harriers 0-1 Crusaders
Lye Town 1-4 Sutton Coldfield Town
Stourbridge 8-1 Wyrley
Shifnal Town 3-3 Redditch United (3-5 on pens)
Desborough 10-0 Netherton United
Peterborough United 4-4 Royston Town (2-4 on pens)
Waveney 2-2 Brett Vale (4-5 on pens)
AFC Sudbury 3-1 Needham Market
Peterborough Northern Star 13-1 March Town United
Histon 2-4 St Ives Town

St Ives Town won at Histon
St Ives Town’s Abbi Griffin and Histon’s Shiv White. (Gary Reed Photography)

Bedford 1-3 Northampton Town
King’s Lynn Town 3-7 Wroxham
Bungay Town 0-5 Newmarket Town
Bexhill United 0-0 Sutton United (1-4 on pens)
Regents Park Rangers 2-1 Phoenix Sports
Haringey Borough 1-2 Fulham
Comets 1-1 Herne Bay (4-3 on pens)
Millwall Lionesses 0-8 New London Lionesses
Islington Borough 1-4 Ashford LFC
Dartford 8-0 Ramsgate
Hackney 2-6 Dulwich Hamlet
Southend United CSC 1-1 Houghton Athletic (3-1 on pens)
Wodson Park 1-2 Watford Development
Chelmsford City 1-2 Leigh Ramblers
Rayleigh Town 1-9 Luton Town
Bowers & Pitsea 5-0 Garston
Colney Heath 3-4 Harlow Town

Harlow Town edged out Colney Heath
Harlow Town won a seven-goal thriller at Colney Heath. (Photo: @MikeyTheTowner)

Denham United 2-2 Queens Park Rangers (5-3 on pens)
Ascot United 6-0 Swindon Supermarine
Brentford 1-6 Ashford Town (Middx)
Wycombe Wanderers 2-1 Eversley & California
Tilehurst Panthers 7-1 Slough Town
Abingdon United 6-0 Newbury
Woodley United 5-3 Milton United
Steyning Town 1-8 Worthing
Seaford Town 1-2 Badshot Lea
AFC Acorns 2-2 Lancing (4-5 on pens)
Chichester City 0-3 Eastbourne Town
Woking H/W Godalming Town (Godalming withdrawn)
Eastbourne United 0-2 Dorking Wanderers
Walton Casuals 3-5 Saltdean United
Sherborne Town 3-0 Bournemouth Sports
Alton 2-5 AFC Stoneham
Shanklin 0-8 Moneyfields

Ascot won at Supermarine
Emma Jones of Supermarine and Jen Thraves of Ascot. (www.jamesprickettphotography.co.uk)

New Milton Town 0-5 Winchester City Flyers
United Services Portsmouth P-P AFC Bournemouth
Pen Mill A/W Ilminster Town (Pen Mill withdrawn)
Weston Super Mare 2-3 Portishead Town
Middlezoy Rovers 4-3 Bishops Lydeard
Oldland Abbotonians 2-0 Almondsbury
Chipping Sodbury Town 2-4 Bristol Rovers
AEK-Boco 4-3 Paulton Rovers
Helston Athletic 5-4 Saltash United
Callington Town 2-1 Bideford
Torquay United 4-0 RNAS Culdrose
AFC St Austell 1-6 Marine Academy Plymouth

#FAWNL: Opening day round-up

Would you like to read more women’s football news just like this? Sign up to receive the She Kicks Women’s Football newsletter