Vitality #WomensFACup: Eight 1st Rd Qualifying ties go to pens

Annabel Davies got both for Dronfield
Annabel Davies got both goals for Dronfield in defeating Barnsley Ladies 2-1. (Photo: Julian Barker)

Penalties were needed to decide eight Vitality Women’s FA Cup 1st Round Qualifying ties, while Liskeard Athletic won 28-0.

Birtley Town 2-5 Hartlepool Pools Youth FC
Darlington 4-2 CLS Amazons
Penrith 7-2 Leam Rangers
Stanwix 2-2 Bishop Auckland (aet, 4-5 on pens)
West Allotment Celtic 9-0 Carlisle United
Guisborough Town 0-12 Gateshead
Durham United 1-4 Workington Reds
Thornaby 3-8 Boro Rangers

Daughter & Mum on opposing teams
Jess and Lindsay Robinson, daughter and mum, were on opposing teams at Thornaby. (Photo: @BoroRangersFCL)

Epworth Town Colts Belles A/W St Joseph’s Rockware of Worksop
Dronfield Town 2-1 Barnsley FC
South Cave SC 0-10 Altofts
Appleby Frodingham 0-7 Grimsby Borough
Yorkshire Amateur 5-0 Hull United
Ripon City 3-2 Hepworth United
Harworth Colliery 3-0 Cleethorpes Town
Silsden AFC 1-4 Farsley Celtic Juniors
Ashton United 2-3 Hindley Juniors
Didsbury 2-1 Nantwich Town
Macclesfield Town 6-4 Pilkington
Penwortham Town 1-2 Northwich Vixens
Warrington Wolves 2-4 Blackburn CSC
Ashton Town Lionesses 3-1 West Kirby
Sandbach United 2-3 BRNESC
Alder 3-4 Haslingden
Runcorn Linnets 4-1 Preston North End
Salford City Lionesses 5-4 Curzon Ashton
Wythenshawe Amateurs 4-0 Egerton
Hinckley 0-10 Nottingham Trent University

Ten-goal Nottingham Trent University
Ten-goal Nottingham Trent University. (Photo: @NTUWFC)

Bugbrooke St Michaels 4-4 Rugby Town (aet, 5-4 on pens)
Sherwood 0-3 Notts County
Coalville Town 1-3 Leicester Road & Girls
Anstey Nomads 6-0 Ketton
Thrapston Town 2-0 Rugby Borough & Girls
Arnold Eagles 6-1 Nuneaton Borough
Westfields H/W Staffordshire Victoria
Solihull Sporting H/W Balls To Cancer
Walsall 3-7 Shrewsbury Town
Droitwich Spa 1-3 AFC Telford United
Kingfisher 3-1 Port Vale
Walsall Wood 6-1 Sedgley & Gornal United
Sandwell 2-1 Redditch Borough
Shifnal Town 10-1 Wyrley

Shifnal Town scored ten
Shifnal Town were double-figure winners

Doveridge 3-1 Cookley Sports
Knowle 1-1 Darlaston Town (aet, 7-6 on pens)
March Town United 0-6 Haverhill Rovers
Newmarket Town 3-1 AFC Sudbury
Wootton Blue Cross 0-2 Garston
Rayleigh Town 1-6 Southend United CSC
Chelmsford City 10-0 Houghton Athletic
Herts Vipers 9-0 Hemel Hempstead Town
Sutton United 1-0 Meridian
Cray Valley 1-3 Tunbridge Wells Foresters
Bexhill United 0-0 Glebe (aet, 3-4 on pens)
Hastings United 9-0 Regents Park Rangers
Phoenix Sports 1-9 Bromley
Borough Green H/W Ramsgate
Eversley & California H/W Wokingham & Emmbrook
Caversham United 3-1 Warminster Town
AFC Acorns 2-2 Leatherhead (aet, 4-3 on pens)
Badshot Lea 4-0 Burgess Hill Town
Woking 2-1 Abbey Rangers

Woking won 2-1 v Abbey Rangers
Woking’s Sian Hardaker is pressured by Bethany Easteman and Heather Heade of Abbey Rangers. (Photo: www.jamesprickett.co.uk)

Steyning Town 9-0 Eastbourne Town
Woodingdean 1-8 Seaford Town
Chichester City 2-2 Montpelier Villa (aet, 3-1 on pens)
Hassocks 0-4 Eastbourne United
QK Southampton 4-5 (aet) Shanklin
Fleet Town H/W Shaftesbury
Bursledon 0-6 AFC Stoneham
Gloucester City 3-2 Weston Super Mare
Almondsbury A-A Olveston United (match abandoned)

Downend Flyers 3-3 Paulton Rovers (aet, 3-5 on pens)
Chipping Sodbury Town 2-4 AEK Boco
Pucklechurch Sports 1-1 Bristol Rovers (aet, 3-1 on pens)
Ottery St Mary H/W RNAS Culdrose
Feniton 12-0 Signal Box Oak Villa

Liskeard Athletic’s Chloe Williams opened the scoring after just 10 seconds in the 28-0 thrashing of Callington Town.

Revised 2nd Round Qualifying draw
Ties to be played on Sunday 3 October 

Gateshead Rutherford v Penrith
Wallsend BC v Sunderland West End
Washington AFC v West Allotment Celtic
Hartlepool Pools Youth v Darlington
Bishop Auckland v Blyth Town
Hartlepool United v Workington Reds
Gateshead v Spennymoor Town
South Shields v Chester-le-Street United
Boro Rangers v Redcar Town
SJR Worksop v Thackley AFC
Harworth Colliery v Wakefield Trinity
Oughtibridge WM v Yorkshire Amateur
Ossett United v Farsley Celtic JLFC
York City v Brighouse Sports
Grimbsy Borough v Chesterfield
Harrogate Town v Ripon City
Rotherham United v Sheffield Wednesday
Bradford Park Avenue v Millmoor Juniors
Dronfield Town v Grimsby Town
Altofts v Farsley Celtic WFC
Altrincham v Ashton Town Lionesses
Sir Tom Finney v Marine
Merseyrail v Wythenshawe Amateurs
West Didsbury & Chorlton v Tranmere Rovers
Morecambe v Macclesfield Town
Chester v Salford City Lionesses
Blackburn CSC v Sale United
Fleetwood Town Wrens v Accrington Stanley
Northwich Vixens v Cheadle Town Stingers
AFC Darwen v Didsbury
Hindley v Mossley Hill
BRNESC v Runcorn Linnets
Haslingden v Crewe Alexandra
Kettering Town v Notts County
Rise Park v Northampton Town
Woodlands FC v Anstey Nomads
Nottingham Trent University v Bugbrooke St Michaels
Leicester Road v Leicester City Ladies
Loughborough Students v Arnold Eagles
Thrapston Town v Stewarts & Lloyds
Lincoln United v Oadby & Wigston
Allexton & New Parks v Mansfield Town
Kingfisher v Lichfield City
Sutton Coldfield Town v Redditch United
Stourbridge v Kidderminster Harriers
Tamworth Academy v Lye Town
Leamington Lions v Coventry Sphinx
Westfields v Walsall or Shrewsbury Town
Coundon Court v Knowle
Worcester City v Shifnal Town
Walsall Wood v AFC Telford United
Crusaders v Hereford Pegasus
Tamworth v Doveridge
Sandwell v Solihull Sporting
Peterborough Northern Star v East Bergholt United
Needham Market v Sprowston
St Ives Town v Newmarket Town
Histon v Whittlesey Athletic
Wroxham v Bury Town
Netherton United v Bungay Town
Haverhill Rovers v Wymondham Town
Brett Vale v King’s Lynn Town
Watford Development v Chelmsford City
Royston Town v Bowers & Pitsea
Headstone Manor v Biggleswade United
Garston v Southend United CSC
Herts Vipers v AFC Dunstable
Bedford v Hutton
Frontiers v Wodson Park
Luton Town v Oaklands Wolves
Leigh Ramblers v Colney Heath
Margate v Sutton United
Dulwich Hamlet v Herne Bay
Haringey Borough v Clapton CFC
Glebe v Millwall Lionesses
Maidstone United v Bromley
Ashford LFC v Hackney
Islington Borough v Hastings United
Welling United v Borough Green
New London Lionesses v Aylesford
Dartford v Tunbridge Wells Foresters
Abingdon Town v Long Crendon
Royal Wootton Bassett Town v Denham United
Ascot United v Tilehurst Panthers
Eversley & California v Caversham United
Milton United v Woodley United
Wycombe Wanderers v Sport London e Benfica
Brentford v Abingdon United
Ashford Town (Middx) v Highworth Town
FC Chippenham v Oxford City
Walton Casuals v Woking
Worthing v Newhaven
Lancing v Seaford Town
AFC Acorns v Badshot Lea
Steyning Town v Roffey
Fulham v Eastbourne United
Chichester City v AFC Littlehampton
Whyteleafe v Dorking Wanderers
Ashmount Leigh v Saltdean United
Fleet Town v Holt United
Shanklin v Bournemouth Sports
Winchester City Flyers v New Milton Town
Weymouth v Alton
Merley Cobham Sports v AFC Stoneham
Moneyfields v Redlands
United Services Portsmouth v Eastleigh
Middlezoy Rovers v Oldland Abbotonians
Sherborne Town v Pucklechurch Sports
Forest Green Rovers v Almondsbury or Olveston United AFC
Paulton Rovers v AEK Boco
Brislington A/W Longwell Green
Bristol Ladies Union v Longlevens
Gloucester City v Ilminster Town
Frampton Rangers v Bishops Lydeard
Ottery St Mary v Liskeard Athletic
Torquay United v Helston Athletic
Axminster Town v Budleigh Salterton
Saltash United v Halwill
Bideford v Feniton
AFC St Austell v Marine Academy Plymouth

#FAWSL: Spurs Women stun Man City

Would you like to read more women’s football news just like this? Sign up to receive the She Kicks Women’s Football newsletter