#FAWNL: March begins with two semis and two finals

Watford and Plymouth are tusseling for Plate final beths
Plymouth Argyle and Watford are in FA WNL Plate semi-final action on Sunday. (Photo: awimages.co.uk)

Fixtures for Sunday 1 March in the FA Women’s National League include the Plate semi-finals and a Reserves final double-header at Eastwood CFC.

FA WNL fixtures – Sunday 1 March (2pm)

NORTHERN PREMIER

Derby County v Sheffield FC (Mickleover Sports Club)
Fylde v Huddersfield Town (Mill Farm Sports Village)
Hull City v Sunderland (North Ferriby FC)
Stoke City v Burnley (Norton CC & MWI)

SOUTHERN PREMIER

Chichester City v Oxford United (Selsey FC)
Hounslow v Cardiff City LFC (Uxbridge FC)
Milton Keynes Dons v Portsmouth (Stadium MK)
Gillingham v Yeovil Town (Victory Academy, 3pm)

DIVISION 1 MIDLANDS

Long Eaton United v Lincoln City (Long Eaton Utd FC, 1pm)
Bedworth United v The New Saints (Bedworth Utd FC)
Sporting Khalsa v Doncaster Rovers Belles (Sporting Khalsa FC)

DIVISION 1 NORTH

Bolton Wanderers v Barnsley (Atherton Collieries FC)
Bradford City v Norton & Stockton Ancients (Eccleshill Utd FC)
Chorley v Leeds United (JMO Sports Park)
Liverpool Feds v Stockport County (South Liverpool Football Hub)
Newcastle United v Brighouse Town (Druid Park)

DIVISION 1 SOUTH EAST

AFC Basildon v Cambridge City (Canvey Island FC)
Billericay Town v Actonians (Billericay Town FC)
Ipswich Town v Enfield Town (Felixstowe & Walton FC)
Kent Football United v Cambridge United (Glentworth Sports Club)
Leyton Orient v Stevenage (Mile End Stadium)

DIVISION 1 SOUTH WEST

Brislington v Poole Town (Brislington Stadium)
Buckland Athletic v Southampton Women’s (Buckland Athletic FC)
Cheltenham Town v Swindon Town (Cheltenham Saracens FC)
Southampton FC v Maidenhead United (AFC Totton)
Exeter City v Chesham United (Cat & Fiddle Training Ground, 3pm)

LEAGUE PLATE SEMI-FINALS

Middlesbrough v Watford (Billingham Town FC)
Plymouth Argyle v West Bromwich Albion (Manadon Sports Hub)

RESERVE CUP FINAL

Crystal Palace Development v Nottingham Forest Reserves (Eastwood CFC, 3pm)

RESERVE PLATE FINAL 

Wolverhampton Wanderers Development v Coventry United Reserves (Eastwood CFC, 11am)

Ipswich Town host Enfield Town
Ipswich Town had a narrow win at Enfield Town in November. (Photo: @MikeyTheTowner)

The Northern Premier’s bottom two sides face the leading pair, with Hull City hosting Sunderland and Sheffield FC at Derby County, while its fourth verses fifth as Stoke City clash with Burnley.

Crawley Wasps went nine points clear of Watford at the top of the Southern Premier Division but from three games more, with a 1-0 victory over bottom of the table Chichester City in midweek. Cardiff City Ladies will go level on points with the Hornets if they win at Hounslow.

A draw for Bedworth United will be enough to put them second in Division 1 Midlands but a victory for visiting TNS would see the Saints join them on 27 points.

Division 1 North leaders Barnsley are at Bolton Wanderers, second-placed Leeds United play Chorley and Newcastle United take on unbeaten Brighouse Town.

Ipswich Town have a four-point advantage at the top of Division 1 South East ahead of hosting Enfield Town

Top of Division 1 South West, Southampton FC meet Maidenhead United, Buckland Athletic are home to second-placed Southampton Women’s.

Middlesbrough and Plymouth Argyle host Watford and West Brom respectively for places in the Plate final and there’s a Reserves final double-header at Eastwood.

2020 ZOE TYNAN TOURNAMENT

Would you like to read more women’s football news just like this? Sign up to receive the She Kicks Women’s Football newsletter