FAWNL teams enter Vitality Women’s FA Cup in 3rd Round Qualifying

Vitality Women's FA Cup 2nd Qualifying Round

The draw has been made for the Vitality Women’s FA Cup 3rd Round Qualifying with FAWNL Division 1 sides now entering.

There is £4000 for the winning teams, while losing sides at this stage will receive £1000 from the prize fund.

Ties to be played on Sunday 23 October 2022.

1 York City v Ponteland United
2 Darwen v Bury AFC
3 Newcastle United v Gateshead Rutherford
4 Chester-Le-Street Town v Cheadle Town Stingers
5 South Shields v Leeds United
6 Redcar Town v Ossett United
7 Wakefield AFC v Hull City
8 Hull United v Consett AFC
9 Warrington Wolves v Farsley Celtic Juniors
10 Bolton Wanderers v Penrith
11 West Didsbury & Chorlton v FC United of Manchester
12 Brighouse Sports v Merseyrail
13 Middlesbrough v Darlington
14 Alnwick Town v Chorley
15 Stockport County v Altofts
16 Curzon Ashton v Norton & Stockton Ancients
17 Blackburn CSC v Barnsley
18 Fleetwood Town Wrens v CLS Amazons
19 Bradford City v Preston North End
20 Durham Cestria v Mossley Hill
21 Accrington Stanley v Tranmere Rovers
22 Wallsend v Morley Town
23 Newcastle Town v Stourbridge
24 Redditch Borough v Coventry Sphinx
25 Market Rasen Town v Shrewsbury Town
26 Lincoln United v Northampton Town
27 Lincoln City v Sheffield FC
28 Long Eaton United v Leafield Athletic
29 Wem Town v Chesterfield
30 Doncaster Rovers Belles v Leicester City LFC
31 Crewe Alexandra v Sherwood
32 Sutton Coldfield Town v Shifnal Town
33 Dronfield Town v Kettering Town
34 Burton Albion v Lichfield City
35 Asfordby v Skegness Town AFC
36 Worcester City v Solihull Sporting
37 Oughtibridge War Memorial v Nottingham Trent University
38 Basford United v Sedgley & Gornal United
39 Peterborough United v Mansfield Town
40 Solihull Moors v Arnold Eagles
41 Sporting Khalsa v Leek Town
42 Lye Town v Knowle
43 Harpenden Town v Needham Market
44 Norwich City v Cambridge United
45 London Seaward v St Ives Town
46 Colney Heath v Cambridge City
47 Fakenham Town v Hackney
48 Royston Town v Sprowston
49 Mulbarton Wanderers v Wymondham Town
50 King’s Lynn Town v Hitchin Belles
51 Bedford v Hashtag United
52 Harlow Town v Bowers & Pitsea
53 Luton Town v AFC Sudbury
54 Wroxham v Enfield Town
55 Abingdon United v Southampton
56 Ashford United v Headstone Manor
57 Millwall Lionesses v Long Crendon
58 Wycombe Wanderers v Aylesford
59 Chesham United v Penn & Tylers Green
60 Queens Park Rangers v AFC Wimbledon
61 Herne Bay v Sutton United
62 Fulham v Maidenhead United
63 Eastbourne United AFC / Dorking Wanderers v Selsey
64 Dulwich Hamlet v Winchester City Flyers
65 Ascot United v AFC Acorns
66 Woking v Dartford
67 Hounslow v Clapton CFC
68 Moneyfields v Hastings United
69 AFC Stoneham v Eversley & California
70 AFC Whyteleafe v Ebbsfleet United
71 Actonians v Ashford Town (Middx)
72 Abingdon Town v Badshot Lea
73 Richmond Park v Worthing
74 Sticker v Portishead Town
75 Eastleigh v Signal Box Oak Villa
76 Swindon Town v Paulton Rovers
77 Warminster Town v Bristol Rovers
78 Barnstaple Town v Pucklechurch Sports
79 Chipping Sodbury Town / Frampton Rangers v AFC St Austell
80 Poole Town v Weymouth
81 Keynsham Town v Larkhall Athletic
82 Marine Academy Plymouth v Bishops Lydeard
83 Downend Flyers v Cardiff City LFC
84 AFC Bournemouth v Forest Green Rovers
85 Saltash United v Exeter City
86 Torquay United v Royal Wootton Bassett Town
87 Liskeard Athletic v Stockwood Wanderers
88 Bournemouth Sports v AEK Boco

UEFA WePlayStrong documentary with Virginia Torrecilla

Would you like to read more women’s football news just like this? Sign up to receive the She Kicks Women’s Football newsletter