#FAWNL : Blackburn Rovers Ladies begin Cup defence against Liverpool Feds

Blackburn with the FAWPL Cup. (Photo: @RoversLadies)

Blackburn Rovers won the FAWPL Cup last season and begin their defence of the re-branded trophy against Northern Division 1’s regular promotion candidates Liverpool Feds.

Sunday 2nd September (2pm)

FA Women’s National League Cup Determining Round 

Actonians v Oxford United (Rectory Park, Middlesex FA)
Barnsley v Bolton Wanderers (Barnsley FC Academy)
Billericay Town v Maidenhead United (Billericay Town FC)
Blackburn Rovers v Liverpool Feds (Bamber Bridge FC)
Buckland Athletic v Brislington (Buckland Athletic FC)
Cambridge United v C & K Basildon (Mildenhall Town FC)
Chesham United v Enfield Town (Chesham Utd FC)
Coventry United v Norwich City (Daventry Town FC)
Crawley Wasps v Ipswich Town (Oakwood FC)
Derby County v Bedworth United (Mickleover Sports)
Doncaster Rovers Belles v Chorley (Rossington Main FC)
Fylde v Burton Albion (Mill Farm Stadium)
Guiseley Vixens v Chester le Street Town (Nethermoor)
Huddersfield Town v Middlesbrough (Shelley FC)
Hull City v Bradford City (Hull University Sports Ground)
Larkhall Athletic v Keynsham Town (Larkhall Athletic FC)
Long Eaton United v Norton & Stockton Ancients (Long Eaton Utd FC)
Loughborough Foxes v Denham United (Loughborough University Stadium)
Luton Town v Cheltenham Town (Stockwood Park Athletics Stadium)
Morecambe v Sunderland (Lancaster & Morecambe College)
Nettleham v Birmingham & West Midlands (Nettleham FC)
Plymouth Argyle v Milton Keynes Dons (Elburton Villa FC)
Poole Town v Watford (Dorset FA County Ground)
Portsmouth v Chichester City (Baffins Milton Rovers FC)
Queens Park Rangers v Gillingham (Uxbridge FC)
Solihull Moors v Brighouse Town (West Midland Sports & Social Club)
Southampton Saints v AFC Wimbledon (Sholing FC)
Sporting Khalsa v Leeds United (The Aspray Arena)
St Nicholas A/W Southampton WFC
Steel City Wanderers v Newcastle United (St George’s Park Thorncliffe)
Stevenage v Cardiff City LFC (Hertford Town FC)
Stoke City v Sheffield FC (Norton Utd FC)
Swindon Town v Leyton Orient (Fairford Town FC)
The New Saints v Nottingham Forest (Four Crosses FC)
West Bromwich Albion v Burnley (Boldmere St Michael’s FC)
Wolverhampton Wanderers v Crewe Alexandra (Bilston Town FC)

The winners will continue in the Cup competition but defeated teams instead enter the Plate, which West Ham won in 2017/18 against Luton, who entertain Cheltenham.

Of the former WSL sides dropping into the FAWNL, Doncaster host Chorley, Sunderland are at Morecambe, Sheffield FC go to early Northern Premier leaders Stoke, Oxford United visit Actonians and Watford play away at Poole.

Plymouth go up against MK Dons again, with the promoted pair already having met in a seven-goal thriller a fortnight ago as Argyle won 4-3.

Six clubs make a first appearance in the Cup, four of those with home ties. Billericay meet Maidenhead, Devon-based Buckland face Brislington, Crawley tackle Ipswich and Nettleham play Birmingham & West Midlands.

The other two newbies have testing away matches, with Bedworth up against Derby and Burnley challenging West Brom.

Chesham and Norton make a return to the competition, with the former hosting Enfield and the latter visiting Long Eaton.

Southampton WFC have a walkover after St Nicholas withdrew from the league.