#SSEWFACup : Burscough, Bury & Wycombe win Preliminaries on penalties

Bury celebrate their penalties win at Gigg Lane. (Photo: @BuryFCWomen)

Burscough, Bury and Wycombe Wanderers all won through the SSE Women’s FA Cup Preliminary Round on penalties, while Mansfield Town, St Ives Town and Tingley Athletic progressed after extra-time.

Sunday 26 August

SSE Women’s FA Cup Preliminary Round

Winners receive £325

Lumley 0-2 Boro Rangers
Workington Reds 1-3 Carlisle United
Durham Cestria 3-0 South Shields
Altofts 0-1(aet) Tingley Athletic
Rotherham United 14-0 Bradford Park Avenue
Hepworth United 0-4 Chesterfield
Manchester Stingers 3-1 Merseyrail Bootle
Bury 3-3(aet) Mossley Hill (Bury won 3-0 on pens)
Burscough Dynamo 3-3(aet) Fleetwood Town Wrens (Burscough won 3-2 on pens)
Oadby & Wigston Dynamo 6-0 Sherwood
Mansfield Town 3-2(aet) Hykeham Town
Lincoln Moorlands Railway 1-3 Loughborough Students
Leek Town 3-0 Wyrley
AFC Telford United P-P Kidderminster Harriers
Rugby Town 2-1 Knowle
Crusaders 4-2 Coundon Court
Shifnal Town 1-0 Sedgley & Gornal United
Newmarket Town 0-2 Cambridge City
St Ives Town 1-0(aet) Corby Town
Frontiers 0-4 Brentwood Town
Beccles Town 0-1 Chelmsford City
Royston Town 7-1 Hertford Town
Wantage Town 2-2 Wycombe Wanderers (Wycombe won 3-1 on pens)
Brentford 1-2 New London Lionesses

New London Lionesses battle Brentford for the ball. (Photo: www.jamesprickett.co.uk)

Woodley United A/W Abingdon United
Ashford Ladies 4-3 Eastbourne Town
Kent Football United 8-0 Herne Bay
Eastbourne LFC 1-2 Aylesford
Newhaven 6-3 Parkwood Rangers
Saltdean 4-1 Steyning Town
London Kent Football United 11-0 Tonbridge Angels
Margate 2-5 Thamesview
Moneyfields 5-0 Swindon Spitfires
Winchester City Flyers 0-3 Southampton FC Ladies
Warsash Wasps A-A Bournemouth Sports (abandoned due to waterlogged pitch)
Callington Town 2-5 Exeter City
Marine Academy Plymouth 8-0 Purnell Sports
Bideford 0-4 Portishead Town
Chipping Sodbury Town 1-2 Downend Flyers

Bury accounted for Mossley Hill – an FAWPL side last season – with a clear win on penalties, thanks in the main to three saves by Kris Farenczi.

Fleetwood Town Wrens scored late in normal time at Burscough but Dynamo then scored in the last minute of the extra thirty and won 3-2 on penalties.

Competition debutants, Wycombe Wanderers, were held 2-2 after extra-time by hosts Wantage Town with goals from Alix Todd and Tara Woodward, before winning the shoot-out 3-1.

Mansfield Town needed 120 minutes to eliminate Hykeham Town, as the match finish in dramatic fashion with a last gasp penalty winner from Chloe Elphick.

St Ives Town scored the game’s only goal against Corby Town in extra-time. Katie Stancombe made the breakthrough just 15 seconds from the final whistle.

Tingley Athletic got the only goal at Altofts in the extra half-hour and Ashford Ladies edged out Eastbourne Town in the best of seven goals.

Newhaven marked their first ever Women’s FA Cup tie by defeating higher division Parkwood Rangers 6-3, Paige Fowler and Chloe Winchester both bagging a brace.

Rotherham United top-scored with 14 goals against Bradford Park Avenue.

One other side hit double-figures, as London Kent Football United put 11 past Tonbridge Angels.

REVISED 1ST ROUND QUALIFYING DRAW

SUNDAY 2 SEPTEMBER

WINNERS RECEIVE £375

South Park Rangers v Redcar Town
Durham Cestria v Alnwick Town
Boro Rangers v Cramlington United
Washington v Hartlepool United
Carlisle United v Bishop Auckland
Penrith v Wallsend Boys Club
Wakefield v Sheffield Wednesday
Ossett United v Farsley Celtic
Tingley Athletic v Harrogate Town
Oughtibridge WM v Malet Lambert
Rotherham United v Bridlington Rovers
Chesterfield v Yorkshire Amateur
Warrington Wolverines v Stockport County
Wythenshawe Amateurs v Accrington Girls & Ladies
Manchester Stingers v West Didsbury & Chorlton
Cammell Laird 1907 v Burscough Dynamo
Tranmere Rovers v Bury
FC United of Manchester v Didsbury
Leicester City Women Development v Coalville Town Ravenettes
Oadby & Wigston v Mansfield Town
Grimsby Borough v Boston United
Loughborough Students v Rise Park
Leicester City LFC v Lutterworth Athletic
Stockingford AA Pavilion v Lye Town
Stourbridge v Solihull United
St Johns v Sandwell
Shifnal Town v Leafield Athletic
Leek Town v Sutton Coldfield Town
Hereford Lads Club v AFC Telford United or Kidderminster Harriers
Rugby Town v Shenstone
Redditch United v Kingfisher
Crusaders or Coundon Court v Solihull Sporting
Peterborough Northern Star v Northampton Town
St Ives Town v Peterborough United
Wymondham Town v Roade
Kettering Town v Acle United
Cambridge City v Riverside
Histon v Thrapston Town
Leigh Ramblers v Bowers & Pitsea
Corringham Cosmos v Bungay Town
Brentwood Town v Harlow
Chelmsford City v AFC Sudbury
AFC Dunstable v Watford Development
Bishop’s Stortford v Royston Town
Colney Heath v Houghton Athletic
Ashford Town (Middx) v Wargrave
New London Lionesses v Hampton & Richmond Borough
Queens Park Rangers Girls v Wealdstone
Sandhurst Town v Newbury
Wycombe Wanderers v Ascot United
Abingdon United v Oxford City
Newhaven v Ashford Ladies
London Kent Football United v Godalming Town
Hassocks v Islington Borough
Meridian v Worthing
Regents Park Rangers v Whyteleafe
Kent Football United v Victoire
Burgess Hill Town v Thamesview
Abbey Rangers v Saltdean
AFC Phoenix v Phoenix Sports
Aylesford v Fulham
Basingstoke Town v AFC Bournemouth
Moneyfields v Southampton FC Ladies
Shanklin v New Milton Town
Warsash Wasps or Bournemouth Sports v Royal Wootton Bassett Town
Alton v Eastleigh
Frampton Rangers v Feniton
Exeter City v Frome Town
Ilminster Town v Middlezoy Rovers
Marine Academy Plymouth v Exeter & Tedburn Rangers
Portishead Town v Downend Flyers
St Agnes v Keynsham Town Development
Torquay United v Weston Super Mare