#SSEWomensFACup : Preliminaries to be completed on Sunday

The visitors warming-up at Sutton United FC last night. (Photo: @AFC_Phoenix)

A number of sides are already through to the 1st Qualifying Round of the SSE Women’s FA Cup on 2nd September, while the remaining Preliminaries are being played this Sunday.

The first games on the Road to Wembley were played last Friday and Sunday, while this Thursday evening saw Clapham-based AFC Phoenix edge out hosts Sutton United 2-1 at Gander Green Lane.

Sutton threatened an upset when going ahead against the side two divisions above them but the visitors levelled by half time and hit a second-half winner, to set up a home tie with Bexleyheath side Phoenix Sports in the next round.

Fixtures for Sunday 26 August (2pm KO)

SSE Women’s FA Cup Preliminary Round

Winners receive £325

Lumley v Boro Rangers (Roseberry Playing Field)
Workington Reds v Carlisle United (Workington FC)
Durham Cestria v South Shields (Graham Sports Centre)
Altofts v Tingley Athletic (Altofts Community Sports Ground)
Rotherham United v Bradford Park Avenue (Roundwood Pavillion)
Hepworth United v Chesterfield (Hepworth Utd FC)
Bridlington Rovers H/W Leeds Medics & Dentists
Manchester Stingers v Merseyrail Bootle (Whalley Range FC)
FC United of Manchester H/W Blackburn CSC
Bury v Mossley Hill (Lower Gigg Lane)
Burscough Dynamo v Fleetwood Town Wrens (Abbey Lane)
Oadby & Wigston Dynamo v Sherwood (Oadby & Wigston Dynamo FC)
Mansfield Town v Hykeham Town (Mansfield Town FC)
Lincoln Moorlands Railway v Loughborough Students (Lincoln Moorlands Railway FC)
Leek Town v Wyrley (Leek Town FC)
AFC Telford United v Kidderminster Harriers (AFC Telford Utd)
Rugby Town v Knowle (Rugby Town JFC)
Crusaders v Coundon Court (Rowheath Pavillion)
Shifnal Town v Sedgley & Gornal United (Shifnal Town FC)
Wymondham Town H/W Moulton
Newmarket Town v Cambridge City (Newmarket Town FC, 3pm)
St Ives Town v Corby Town (St Ives Town FC)
Frontiers v Brentwood Town (Takeley FC)
Beccles Town v Chelmsford City (Beccles Town FC)
Royston Town v Hertford Town (Royston Town FC)
Queens Park Rangers Girls H/W Barton United
Wantage Town v Wycombe Wanderers (Wantage Town FC)
Brentford v New London Lionesses (Bedfont Sports FC)
Woodley United v Abingdon United (Woodley Utd FC)
Ashford Ladies v Eastbourne Town (Charing Sports, 12:45)
Kent Football United v Herne Bay (Glentworth Club)
Eastbourne LFC v Aylesford (Eastbourne Utd FC)
Newhaven v Parkwood Rangers (Newhaven FC)
Saltdean v Steyning Town (Saltdean FC)
London Kent Football United v Tonbridge Angels (Dartford FC)
Margate v Thamesview (Margate FC)
Moneyfields v Swindon Spitfires (Moneyfields FC)
Winchester City Flyers v Southampton FC Ladies (Winchester City FC)
Warsash Wasps v Bournemouth Sports (New Road)
Callington Town v Exeter City (Callington Town FC)
Marine Academy Plymouth v Purnell Sports (Ivybridge FC)
Bideford v Portishead Town (Bideford FC)
Exeter & Tedburn Rangers H/W Forest Green Rovers
Chipping Sodbury Town v Downend Flyers (Chipping Sodbury Town FC)